Čtyřikrát Ryzlink vlašský z Pálavy

Ještě se vrátím k naší pálavské dovolené. V minulém článku o degustaci vín z vinařství Kratochvíla jsem mimo jiné pochválila hned dva Ryzlinky vlašské. Je vždycky fajn, když si vinař dá záležet na odrůdě, která je pro oblast typická. Nezůstali jsme ale jen u těch Kratochvílových. Na výletě do Mikulova jsme narazili na pěknou vinotéku, která v pěkném prostoru nabízí produkci vinařů z okolí přehledně uspořádanou podle odrůd, navíc s možností samoobslužné degustace prostřednictvím degustačních automatů. Koupili jsme čtyři vlašáky zdejších vinařských hvězd a uspořádali si malou domácí srovnávačku.

Ryzlink vlašský II 2021, pozdní sběr, z trati Goldhamer z Perné od Zdeňka Peřiny měl zlatavou barvu a výraznou ovocnou vůni (zelené jablko, ryngle) s lehkým květinovým a silným kamenitým nádechem. Na jazyku bylo víno kulaté a hladké, přesto pěkně šťavnaté, zbytkový cukr je dobře vyvážený živou limetkovou kyselinou. Příjemná minerální linka přechází v dochuti ve výraznou slanost. Moc pěkné víno!

Ryzlink vlašský 2021 (Bavory+Perná) z Vinařství Gala měl světle zlatou jiskrnou barvu a výraznou kořenitou vůni citrusů a mokrého kamení, která působí až chladivě. Chuť je přísně suchá, minerální, s výraznější citrusovou kyselinou. Je to přísnější, ústa vysušující, elegatní víno s pěknou mineralitou.

Těžko říct, kterému z těch dvou bych dala přednost, obě vína se mi moc líbí.

Ryzlink vlašský 2020, pozdní sběr z Liščího vrchu v Březí z vinařství Mikrosvín měl tmavě zlatou barvu a bohatou vůni medu, sušeného ovoce, bylinek a květin s lehkým botrytickým štychem. Stejně zrale jako vůně působí i chuť, je plná, až trochu těžká, ale lahodná a vyvážená. Na běžné pití dávám přednost vínům spíše lehkonohým, ale umím si užít i tohle opulentnější, zralé pití. Tomuto by možná slušelo nějaké pikantní asijské jídlo.

Ryzlink vlašský K3 2021, pozdní sběr, z vinařství Kadrnka měl zlato-zelenkavou barvu a nekonkrétní ovocnou vůni, možná limetkovou, svěží, lehce kořenitou. Měl výraznou kyselinu, která až mírně neharmonicky vyčnívala, a taky mě v krku trochu pálil alkohol. Víno asi není špatné a samostatně bychom ho určitě hodnotili lépe, ale v přímé konkurenci ostatních velmi povedených vín, se bohužel zdá nejslabší.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s