Degustace ve vinařství Kratochvíla

Srpnovou dovolenou jsme strávili u vody pod Pálavou, konkrétně v Pasohlávkách, ubytovaní v penzionu vinařství Kratochvíla. Přímo nad sklepem! Neochutnat domácí produkci by byl zločin!

Degustace byla zásluhou našich chlapečků náročná pro všechny zúčastněné, ale pan Kratochvíla je profík a i v tom bugru s přehledem vystřihl příjemnou, zábavnou a informacemi nabitou přehlídku svých vín. A naučil mě sabráž!

Vynechám vína, která se minula s mým vkusem, přesto můžu zodpovědně prohlásit, že i ta byla objektivně bezvadná, odrůdová a mě jako zákazníka vůbec nepotřebují. A co se mi líbilo? Hned úvodní sekt 2020, Ryzlink rýnský kvašený v láhvi. Jemné, ale bohaté perlení, čerstvá vůně ovoce, chlebové kůrky, svěží chuť s grepovým závěrem. Skvěle pitné, lehokonohé, moc hezké naladění chuťových pohárků.

Líbil se mi Tramín 2021. Pětina zrála ve francouzském dubu, kde probíhala batonáž, zbytek v nerezu. Výsledkem je harmonické pití s pěknou, ale nevtíravou vůni růží a vanilky s náznakem mentolu, na jazyku kulaté, ale s pěknou živou kyselinou. Odrůda je jednoznačná, ale její projevy jsou decentní a nevtíravé. Pěkné, elegantní víno.

Výborný je Ryzlink vlašský 2021 (nakoupené hrozny z trati Purmice z Perné). Elegantní, chladná vůně, mokré křemeny, citrusy. Harmonická suchá chuť s pěknou mineralitou, svěže citrusovou dochutí a slaným podtónem. Suma sumárum, parádní pálavský vlašák.

A ještě jednou Ryzlink vlašský. Tentokrát ročník 2020 a podtitul ‚Marcomannia‘. Hrozny jsou z vlastních vinic v trati Zimní vrch a jde o víno nefiltrované, spontánně kvašené, s minimem přidané síry a komplet vyrobené ručně. Leželo rok v dubovém sudu s použitím batonáže. Kromě vlašáku vyrobili u Kratochvílů tímto způsobem ještě rýňák a tramín, ty jsme ale neochutnali. Celá tato kolekce odkazuje k období, kdy se v Pasohlávkách rozkládalo mohutné římské opevnění a Marcus Aurelius bojoval s Markomany. Výsledkem je plné, šťavnaté a minerální víno, přísně suché, vonící podzimem a vanilkou. Moc pěkné!

Fotku jsem si dovolila půjčit z webu vinařství, protože mě naturální vlašák nejspíš tak rozechvěl, že jsou všechny moje fotky rozmazané.

A velmi dobře se pije i Frankovka 2020 (trať U Kapličky, Troskotovice, 18 měsíců v dubu). Má jasně červenou barvu a nasládlou, hřejivou vůni plnou zralého ovoce a karamelu. Chuť je lehká, plná šťávy zralých višní, sametová, s dochutí mléčné čokolády. Je to lehokonohé, příjemné pití.

Bylo to moc fajn. Jak degustace, tak celý pobyt. Děkujeme.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s