Vinařství Charvát, můj soukromý objev z Žernoseckého dvorka

Ještě se vrátím k moc povedené komorní vinné akci Žernosecký dvorek, která se konala první prázdninovou sobotu ve Velkých Žernosekách. Konkrétně k vinařství, o jehož existenci jsem sice díky sociálním sítím tušila, ale dosud jsem neměla tu čest se s jeho produkcí setkat.

A čest to opravdu je – moje první setkání s víny Stanislava Charváta a jeho ženy Broni bylo veskrze pozitivní a jejich vinařství si připisuji na seznam vinných cílů při cestách na Moravu. A když neklapne návštěva, aspoň vína bych si k důkladnějšímu prozkoumání moc ráda pořídila.

Maličké rodinné vinařství sídlí v Kloboukách u Brna a obhospodařuje asi 1,5 hektarů vinic v tratích U Větřáku a Pod Plunary, kde rostou keře 45 – 65 let staré. Ve vinicích nepoužívají herbicidy, systémové postřiky, ani umělá hnojiva. V souladu s tímto šetrným přístupem jsou i následné sklepní postupy – vína kvasí spontánně, bez přidaných selektovaných kvasinek a jakýchkoliv aditiv a pouze s minimálním obsahem SO2. Fermentace a školení probíhá v dubových nebo akátových sudech, u části bílých vín v nerezových tancích. Vína nejsou čiřena a jen malá část, a to pouze v některých ročnících, je před lahvováním hrubě filtrována.

Ochutnala jsem pětici vín ročníku 2020. Příjemný, šťavnatý, voňavý a lehký Müller Thurgau a hned potom fantastické Neuburské z výsadeb z roku 1954. Pokud jsem to zachytila správně, macerace 6 dnů a zhruba rok na hrubých kalech v akátu. Výsledkem je vrstevnaté, elegantní víno s krásnou ovocně-herbální vůní s lehkým štychem dřeva, kořenité, s pevnou kyselinou a jemnou tříslovinou. Elegantní, přemýšlivé víno.

Pinot Blanc z keřů vysazených v roce 1968 zrál ve starších dubových sudech. Je to víno krémové, plné, voňavé jako ovoce se smetanou, nebo máslem, možná toust s máslem a pomerančovou marmeládou. 😉. Moc dobré. Cuvée Plunary 2020 je směs pěti odrůd, které rostou ve stejnojmenné trati – Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Pinot Blanc, Veltlínské zelené a Neuburské. Hrozny byly posbírány společně, takže spolu zrály od prvního okamžiku. Víno je barevné, veselé, šťavnaté, plné ovoce a energie. Živé, skvěle pitné víno, energické, zároveň mu nechybí tělo. Moc pěkné.

A nakonec lehké letní Svatovavřinecké s pěknou vůní jahod a višní a příjemnou osvěžující chutí, ač červené, do letních dní jako dělané.

Bylo to pro mě moc příjemné setkání, jak s výbornými víny, které se dobře trefují do mého vkusu, tak s milým a sympatickým vinařským párem Charvátových.

* za případné nepřesnosti se omlouvám.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s