Čtyři podoby Svatovavřineckého z Kutné Hory

Svatovavřinecké je jedna z mých oblíbených odrůd, pro vína z české vinařské oblasti mám slabost a zkoumat různé podoby jedné odrůdy je moje oblíbená zábava, takže když se nám doma sešla tahle hezká parta Svatovavřineckých z Vinných sklepů Kutná Hora, o tématu jednoho ze zdejších zápisků bylo jasno. Tak jdeme na to!

Nejprve jsme sáhli po Svatovavřineckém 2018. Má jasně červenou barvu a výraznou kořeněnou vůni švestek, višní, dřeva, kouře, kávy a čokolády. Lehce drhnoucí višňovo-povidlová chuť má živou, až trochu nervózní kyselinu, a sametovou hořkou čokoládu v dochuti. Působí celkem plně, ale nikoliv těžce. Určitě snese ještě pár let v láhvi, ale pije se dobře i teď. Pěkné víno a pro mě, zohledním-li poměr ceny a požitku, vítěz téhle malé srovnávačky.

Jakostní Svatovavřinecké 2017 má jasně červenou barvu a ovocnou vůni, ve které se míchají višně, arónie a brusinky, tj. plody, které umí být pěkně kyselé. Šťavnatá chuť je lehčí, ovocitá, jemně kořeněná, s nádechem po dřevě, s výraznou kyselinou, která působí až trochu ostře. Dobře pitné, ale přísnější víno pro ty, kteří se kyseliny nebojí.

Od následujícího vína jsem čekala mimořádný zážitek. Tedy aspoň cena téměř 600 Kč vzbuzuje představu pověstného sednutí na zadek. Svatovavřinecké 2018 ‚Staré keře‘ má temnou barvu s lemováním barvy českého granátu a šťavnatou a kořeněnou vůni višní a třešní i s pecičkami, kávy a čokolády. Výrazná chuť višní je pikantní, šťavnatá, dlouhá, možná tak trochu tvrdá, zdá se celkem mladá. Čokoládová vůně má pokračování i v chuti v podobě příjemné hořčiny kvalitní čokolády. Seriózní víno, na které není třeba spěchat, moc pěkné, odrůdové. Musím ale přiznat, že uvedená cena mi nepřipadá adekvátní. Já jsem ovšem nakoupila při speciální víkendové akci s výraznou slevou, takže ve výsledku nemám výhrad. 😉

A nakonec rosé. Růžové Svatovavřinecké 2018 má tak tmavou barvu, že by klidně mohlo být vínem červeným. Má jemně kořeněnou, marmeládovou, třešňovo-jahodovou vůni s nádechem po karamelu, kulatou hladkou strukturu a ovocnou, lehce povidlovou až karamelizovanou chuť s jemnou kyselinou. Je to vlastně takové lehké letní červené, dobře pitné, příjemné. Pokud netrváte na tom, že rosé by měla být sladkokyselá voňavka k bazénu, bude se vám líbit. Mně se líbí!

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s