Čtyři bílá ročníku 2017

Rok 2017 mám zahalený v mlze a skoro nic si z něj nepamatuju. Byl to první rok života našeho prvního syna a pro mé dosavadní nezávislé samostatné Já to byla skutečná rána do palice (ze které jsem se, upřímně řečeno, dosud tak úplně neprobrala 😜). A taky první z mnoha dalších roků, kdy jsem si nepopovídala s žádným z vinařů o tom, jaký je to z jeho pohledu ročník a na co se můžeme těšit, a taky neochutnala žádné víno v zárodku, žádné polotovary ze sudů, nezkoumala žádné víno na jeho startovní čáře, abych pak mohla sledovat jeho další vývoj. Zkrátka rok, kdy jsem se stala zákazníkem e-shopů a náhodným nákupčím ve vinotékách, které mají bezbariérový přístup. 😁

Z vín tohoto ročníku, která jsme doma vypili, se ale zdá, že pro víno to byl dobrý rok. Dnes se tedy mrknu na čtveřici bílých.

Blanc de Noir 2017 z Krásné hory je skvěle pitný klaret z Pinotu Noir. Má krásnou světle měděnou barvu, jemně kořeněnou, ovocnou, hlavně třešňovou vůni s lehoučkým oxidativním štychem připomínajícím jablka a ořechy. Svěží, jemně kořeněná chuť má dobrou délku a příjemně navinulý závěr. Je svěží, ale přitom zralé a elegantní. Moc povedené.

Resch 2017 z vinařství Vykoukal je Ryzlink vlašský macerovaný 19 dní na slupkách v otevřené kádi, který si poté poležel rok na kalech ve starším akátovém sudu a před lahvováním ještě 11 měsíců v nerezu. Výsledkem je víno parádní tmavě jantarové barvy s výraznou kořeněnou vůní sušených meruněk, dřeva, propolisu a sherry. Chuť je celkem přísná, trochu nepřístupná, lehce drhnoucí a svíravá. Babičce ho neotvírejte, je to drsoň! Ale mně ho otevřete klidně, baví mě jeho vrstevnatost a proměnlivost, chutná mi!

Veltlínské zelené 2017 z vinařství Čačík má krásnou jantarovou barvu a překvapuje vyloženě vánoční vůní sladkého koření, mandlí, marcipánu a voňavého dřeva s lehkým nádechem po čerstvě omítnuté zdi. Chuť naopak působí chladně, je minerální, vážná, zdá se hutná, spíš než ovoce převažuje koření. Je to spíš vážný, hloubavý, dospělý kus. Líbí se mi.

A nakonec víno, které už se na blogu objevilo, ale v případě tak skvělého pití opakování nemůže škodit. Charpin 2017 z vinařství Porta Bohemica je cuvée Chardonnay a klaretu z Pinotu Noir (poměr 3:1), které si dva roky poleželo v dubovém sudu. Má intenzivní slámovou barvu a krásnou vrstevnatou vůni žlutého ovoce, vanilky, dřeva, kokosu a marcipánu. Chuť je plná a krémová a současně živá a šťavnatá, plná zralého ovoce a jemného koření. V závěru moc pěkná kyselina trochu do grepu. Je tam všechno! To víno je perfektní, elegantní, přitom hravé, přísně suché, lahodné, vrstevnaté, přitom lehkonohé. Prostě skvělé!

2 komentáře: „Čtyři bílá ročníku 2017

  1. Šimon Ungerman

    Nebojte, jen se párkrát vyspíte a zjistíte, že syn hraje v punkové kapele 🙂 . Dětství našich dětí uplynulo tak rychle, že ani nevím, jak se to stalo.
    K VZ 17 od Čačíka mám trochu jiné poznámky, vůně mi připadla jako klasické bylinky a výluhy, chuť taková trochu monolitická, je zkrátka ještě dost mladé, ale slibné. Stejně jako Resch podle vašeho popisu, nechám ho ještě chvíli uležet.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s