Mille e tre a Bernety z hloubi archivu

Slovo archiv je poněkud nadnesené, v případě mých Sauvignonů šlo o normální vinnou lednici a v případě kamarádových Bernetů maximálně o hlubinu pod postelí. 😂 Nicméně to, co jsme tam vyhmátli, rozhodně stálo za to.

Nejdřív mrkneme na poklady z vinařství Krásná hora. Cuvée Bernety 2012 (45 % Cabernet Sauvignon, 45 % Merlot, 10 % Alibernet) a Bernety 2011 (60 % Cabernet Sauvignon, 20 % Cabernet Moravia, 20 % Alibernet) byly obojí v perfektní kondici. Obě vína měla pěknou tmavě rubínovou barvu, starší víno lehce kalnější. Dvanáctka měla krásnou bohatou ovocnou vůni plnou třešní, višní, jahod, malin a švestek se špetkou sladkého koření a k tomu moc příjemnou srovnanou ovocnou chuť, mazlivou a šťavnatou. Zralé, ale bez náznaku stáří. Opravdu lahodné víno, vstřícné, kamarádské, každý doušek byl jako pohlazení.

Jedenáctka byla nazrálejší a kořenitější, ovocné vůně nabraly trochu víc charakter marmelád a povidel. Lahodná a harmonická ovocná chuť plná šťávy působila teple, zraleji. Opět ale ani náznak únavy, jen skvěle pitné víno. Výborná vína, moc děkuji kamarádovi, který se o ně s námi podělil.

A dva dolnokounické Sauvignony z vinařství Dva duby – Mille e tre 2013 a Mille e tre 2009. Mladší víno mělo tmavší zlatou barvu a po nalití jemné perlení. Mělo krásnou medovo-lipovou, květinovo-ovocnou, lehce bylinkovou a jemně kořeněnou vůni. Přes svou zralost je vůně parádně svěží a slibuje i pěknou šťavnatou kyselinu. Chuť je plná pikantní pomerančové šťávy, krásně suchá, pevná, dlouhá. Výborné pití!

Devítka měla světlejší barvu a výrazněji herbální vůni, hluchavkovou vůni. Mělo kulatější, hladší strukturu a méně výraznou kyselinu než mladší víno. Působí nazráleji, nikoli ovšem přezrále. Je harmonické, elegantní, vrstevnaté, s dlouhou dochutí. Prostě skvělé elegantní víno!

Pokud máte ve svých archivech některá z těchto vín, o jejich kondici není třeba se bát! Jsou perfektní! ❤️

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s