Rychlý košt ročníku 2020 u Oty Ševčíka

Poslední den dovolené v Bořeticích jsme se ještě vetřeli na návštěvu k Otovi Ševčíkovi. Posledních pět let jsem z pravidelných inspekcí u našich oblíbených vinařů vypadla, takže ani o Otových vínech nemám přehled jako dřív, kdy jsem byla schopná z hlavy vyplodit i nějaké to meziroční srovnání. Ochutnali jsme vína ročníku 2020, sice ještě nenalahvovaná, ale dá se říci, že hotová. Nebo aspoň já bych je brala, tak jak byla, hrňte to sem! Všechno mi chutnalo a jako vždycky to bylo moc příjemné přátelské setkání.

Dozvěděli jsme se nějaké novinky, ale protože kvůli dětem poslouchám na půl (no, spíš jen na čtvrt) ucha, nerada bych se dopustila dezinterpretace. Zachytila jsem nový pozemek ve Čtvrtích čítající tři a půl tisíce hlav, z toho 800 hlav Chardonnay, zbytek z většiny Merlot, zbytek Cabernet Franc. Taky vyklučení keřů v trati Kraví hora, kde z původních zůstala jen Frankovka. Nová výsadba má směřovat k omezení počtu odrůd. Slovy vinaře je velký odrůdový záběr dřina, lepší je pohrát si s různými dobami sběru a prací se sudy u omezeného počtu odrůd. A taky jsme se dozvěděli o nové invazivní potvoře, Drosophila suzukii je octomilka, která na rozdíl od těch „našich“ napadá zdravé a celé bobule, napichuje je a co se děje pak, je jasné. Sviňa zlá je to!

Ochutnali jsme svěží a voňavý Sauvignon 2020, jediné víno z nerezu. Neuburské 2020 je plné, lehce slané, šťavnaté a elegantní, s patrným štychem akátového dřeva. Grefty 2020 jsou čerstvé, živé a veselé, tak, jak si tuhle kupáž pamatuju. Jsou to poslední Grefty z Kraví hory, jak jsem psala, keře už jsou vyklučeny. Stejný případ je i Hibernal 2020, taktéž už neexistuje. Nějaké keře Hibernalu Ota má ještě v trati Čtvrtě, ale do budoucna už neplánuje ho zpracovávat samostatně. K 600 kilogramům Hibernalu tentokrát přidal 100 kg Muškátu Ottonelu a když to vím, tak to tam samozřejmě cítím. 😉 K počáteční broskovovo-citrusové vůni se po chvíli přidá výrazné květinové aroma. Celek je svěží, voňavé, veselé víno. Chardonnay 2020 je plné, krémové a elegantní, Pinot Noir 2020 ukázkově odrůdový, krásně voní po ovoci a dřevě, chuť má lahodnou a harmonickou, moc se mi líbil. Skvělá je Frankovka, má krásnou vůni červeného ovoce a sušených švestek a živou, šťavnatou, úžasně pitnou chuť.

A pak Ota ještě otevřel Veltlínské zelené 2019, kulaté, hladké, s výrazně minerálním slaným závěrem. Na Hibernal a Frankovku 2019 už mi bohužel nudící se děti nedaly prostor. Škoda převeliká! Ale i tak to bylo super a děkuju moc Otovi, že si na nás udělal čas!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s