„Bez chemie, s láskou, z Bořetic“

To je motto malého rodinného vinařství Tři čtvrtě, za kterým stojí mladá vinařka Zuzka Bukovská, její bratr a táta. Název vinařství odkazuje právě na ně tři a polohu, kde se nacházejí jejich vinice – bořetická trať Čtvrtě. Ta je výborná především pro modré odrůdy, ale rodina Bukovských tu pěstuje i několik bílých odrůd. K původnímu asi půl hektaru letos přibrali pár dalších řádků, ale o tom, o jaké jde vlastně odrůdy, se přesvědčí až během letošního roku.

Včera jsme se zastavili v jejich sklepě na krátkou návštěvu a přestože jsme byli tradičně rodičovsky roztěkaní (všechny ty kohouty, ze kterých lze vypustit víno, hromady lahví a rohy, o které se dají vyrazit zuby a rozbít hlavy!), je mi jasné, že jsme objevili další vinařství, které určitě budeme sledovat.

Ochutnali jsme perfektní letní červené cuvée Cabernet Moravia + Frankovka 2020. Přestože se tu snaží vyrábět jednoodrůdová vína, občas vznikne i cuvée, a to z prozaického důvodu – aby nezůstal sud prázdný. CM a FR zní jako docela náhodná kombinace, ale je jasné, že náhoda to byla šťastná. Ovocnému a šťavnatému Cabernetu dodává asi 20 % Frankovky trochu tvrdosti a říznosti a jisté rozvernosti, takže celek je skvěle pitné lehkonohé ovocné červené, které pijete opravdu s radostí.

Ochutnali jsme ještě Svatovavřinecké a Frankovku 2020, které ještě nejsou nalahvované. Vavřinec je zatím trochu divočák, mladý expresivní rozháranec, který potřebuje usadit, elegantní Frankovka je naopak trochu uzavřená a tajemná. Obojí ale budou moc dobrá odrůdová vína.

Když přičtu oranžový Ryzlink vlašský 2019, který jsme ochutnali v bořetickém bistru Dvorek, šťavnatý a vrstevnatý, byla to moc povedená sestava čistých, zdravých, dobře pitných vín.

Jsem ráda, že jsme se právě na základě skleničky vlašáku ze Dvorka rozhodli Zuzku kontaktovat a pozvat se k ní na návštěvu. Další dvě vína si ochutnáme doma v klidu, ale mně je jasné, že to nebyl náš poslední nákup.

Děkujeme!

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s