Ryzlinky a milerky

Nejlepší lék na odporné vedro je odstěhovat se do jeskyně. Pokud jsou už všechny obsazeny, pak ještě zbývá suchý rýňák a Müller Thurgau. Takže dnes si dáme poznámky k několika pěkně ochlazujícím kouskům.

Riesling 2019 z Krásné hory je přesně to, co mám chuť si otevřít večer po horkém dni. Kombinací postupného sběru hroznů (na třikrát, nepletu-li se), macerace na slupkách v otevřených kádích u asi třetiny materiálu, ležení v dubových sudech u další části vína a zrání v nerezu u zbytku vzniklo skvěle vybalancované pití žluté barvy a čerstvé vůně meruněk a svěžího jablka s lehkým štychem petroleje a citrusů. Chuť je prachově suchá a šťavnatá současně, kyselina výrazná a živá, jemné taniny a delší citrusový závěr. No prostě paráda!

Ryzlink rýnský 2017 z vinařství Čačík v chladicím potenciálu rozhodně nepokulhává. Má sytě žlutou barvu a nazrálou vůni lipového květu, medu, propolisu a minerálních tónů, které připomínají vůni vlhkého zdiva. Chuť je přísně suchá, připomíná ryngle těsně před dozráním, je chladivě kamenitá, navinulá, dochuť je dlouhá. Tohle přímo vysuší pusu, takže si musíte dát další doušek. Co musíte, chcete! Je vážně dobré.

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2019, z vinařství Spielberg je ukázkový rýňák, který bude chutnat i těm, kdo se bojí, že ryzlinky jsou kyselé (neptejte se, jsou takoví 😉 Částečně je dojem sladkosti dán vyšším alkoholem, protože obsah cukru není nijak vysoký (necelých 5 g/l). Má žluto-zelenkavou barvu a pěknou výraznou vůni kvetoucí lípy, medu a meruněk s citrusovým a lehce až „tropico“ nádechem. Chuť je šťavnatá, zralá, se svěží kyselinou, dobrou délkou. Dobře pitné, nijak komplikované, takové líbivé, v pozitivním smyslu toho slova.

Kabinetní Müller Thurgau 2020 z Žernoseckého vinařství podle mě trochu postrádá výraznější kyselinu k tomu, aby splnil zadání, tj. osvěžil ve vedru. Vůně je bohatá, sladká, zralé hrušky, květiny, kapka vanilkové esence, zralé ryngle. Dlouhá chuť je docela plná, nasládlá, zralá, kyselina je poněkud upozaděná. Není to rozhodně špatné víno, ale tak úplně se nepotkalo s mým očekáváním ohledně odrůdy, obzvlášť z České vinařské oblasti. Ale mluvíme-li o vedrech, je skvělé na střik!

S mým vkusem se naopak velmi dobře potkává Müller Thurgau 2018 z vinařství Porta Bohemica. Má tmavě slámovou barvu a kořenitou, lehce oxidativní vůni, která připomíná jablečno-ořechový štrúdl, který nikdo nepocukroval. Špetka koření a lehký dotyk dřeva dodávají eleganci. Navinulá, lehoučce svíravá chuť je lehká a skvěle se pije, kyselina je pevná, dochuť dlouhá. Elegantní, strukturované a současně vstřícně přátelské pití. Palec hore do Porta Bohemiky!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s