Jarní červený sběr

Při letošním poněkud zdlouhavém čekání na teplejší počasí padlo u nás doma docela dost červeného vína, některé jarní dny po něm (a po teplých ponožkách a ohni v krbu) totiž vyloženě volaly. Takže dnes to bude taková trochu nesourodá červená směska.

Po fajn setkání s růžovým Zweigeltrebe z vinařství Spielberg jsem na Rohlik.cz koupila pár dalších vín z tohoto archlebovského vinařství. Třeba Frankovku 2018, výběr z hroznů. Má velmi temnou granátovou barvu, kterou následuje pěkná nasládlá vůně černých třešní, arónie, kávy, vanilky a hořkých mandlí a harmonická a plná ovocně-čokoládová chuť. Víno má hutnější, sametovou a kulatou strukturu a příjemnou teplou a mazlivou dochuť. Nejsem, mírně řečeno, fanoušek červených výběrů z hroznů a přezrálý materiál většinou považuji za chybu, ale tato Frankovka je moc pěkná, působí ušlechtile a elegantně, vysoký alkohol kupodivu nijak netrčí, i když je samozřejmě znát. Povedené víno na ty opravdu chladné večery.

Další víno nebyl žádný náhodný pokus, ale naopak naše domácí stálice. Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké z kobylské trati U Skalky ve výtečném Cuvée Skalka 2017 z vinařství Čačík. Je teplé a mazlivé ve vůni i chuti, plné ovoce, lahodné, kulaté, ale lehce drhnoucí na jazyku. Šmrnc dodáva lehký nádech po novém koženém opasku. Je to takové přátelské víno, které vypijete bez velkého přemýšlení, ale zato s velkou radostí. A kdykoliv se k němu rádi vrátíte.

Jakostní Cabernet Moravia 2019 od Milana Sůkala z Nového Poddvorova je taky nákup z Rohlíku. Má temnou, téměř černou barvu, jen proti světlu mírně prosvítají fialové odlesky. Jeho vůně je kořenitá, ostružinová, lehce zemitá, příjemná. Ovocná chuť je kořeněná, celkem dlouhá, ale spíš tenčí, lehce drhne na jazyku. Základní červené víno, mladý Cabernet na všední den. Ale i takových je třeba. Vlastně takových je potřeba ze všeho nejvíc!

Kabinetní Modrý Portugal 2016 z vinařství Vinselekt Michlovský z řady Latitude 49 má tmavou barvu s červenými odlesky a výrazně kořenitou vůni ostružin, arónie a povidel. K tomu drsnější, kořeněnou chuť švestek a višní, která lehce svírá, v dochuti má fajn čokoládovou hořčinu. Je to dobře pitné, nekomplikované víno, trochu tvrdší, přísné, určitě perfektní třeba k masu z grilu. Ale já si ho dost dobře užila na zahradě i bez grilu 😉 Fajn Portugal 👍

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s