Veltlíny zelené, červené i modře jankovité

Název „Veltlínské“ je odvozený od jména italského údolí Valtellina, odkud by měla pocházet odrůda Veltlínské červené. Malvasia, čili Veltlínské červené rané, někdy též Večerka, je nejspíš křížencem právě Veltlínského červeného se Sylvánským zeleným.

Podstatně známější a u nás rozšířenější (jde o druhou nejčastěji pěstovanou odrůdu v ČR) je Veltlínské zelené, které bylo dlouho dobu považováno za mutaci zmíněné odrůdy z Valtelliny. Teprve nedávno se zjistilo, že tyhle odrůdy nejsou příbuzné a že Veltlínské zelené vzniklo křížením odrůd Tramín a St. Georgen. Jméno odvozené od Valtelliny (německy Veltlin) už mu ale nikdo nesebere.

No a v názvu zmíněný Modrý Janek je mutací Veltlínského zeleného. Jeho název odkazuje k modrofialovému zbarvení, které bobule nabývají po odkvětu a během zrání, aby se v plné zralosti vrátily ke klasické šedozelené barvě. Odrůda Modrý Janek není zapsaná ve Státní odrůdové knize, takže víno z ní vyrobené je možné označovat jen jako zemské. Modrý Janek je velkou vzácností a odrůdou na pokraji vymizení. Znám jen dvě vinařství, která víno této odrůdy produkují: Znovín Znojmo a Kobylské vinařství Čačík.

Takže po poněkud kostrbatém úvodu o původu (jsem prostě básník) několik poznámek k vínům ze zmíněných odrůd. A rovnou se vrhnu na to od Čačíků. Modrý Janek 2017 je už pěkně nazrálý. Má kořenitou, pomerančovou, lehce zakouřenou a rašelinovou vůni a výrazně minerální kořeněnou chuť, která je kulatá, celkem hutná a v závěru lehce slaná. Přesto neztrácí pomerančovou svěžest. Pěkné víno, vypili jsme ho s radostí.

Veltliner 2017 z vinařství Gurdau má taky pěkně zralou vůni. Voní po sušených meruňkách, rozinkách, medu, koření a šťavnatém zeleném jablku a má moc pěkný kamenitý nádech. K tomu pěkně kořenitou, šťavnatou, docela plnou a dlouhou chuť s parádní minerální linkou vespod a pevnou páteří kyseliny. Veltlínské zelené patří k mým nejoblíbenějším odrůdám a tohle je jeho velmi povedená podoba.

Veltlínské červené rané 2018 z vinařství Lahofer mě velmi příjemně překvapilo. Večerka je zajímavá odrůda, bohužel vína z ní často končí jako nudné navoněné a fádní moky. Moc mému očekávání nepomáhal ani popis na etiketě, kde se hovoří o lučním kvítí, muškátovém květu a banánech. Já jsem ale měla ve sklenici úplně jiné víno. Víno elegantní, jemně svěží vůně se špetkou pepře a jemné ovocně-oříškové chuti opět se stopou pepře, delší citrusovou dochutí a překvapivou mineralitou. Příjemné, nijak komplikované, ale rozhodně ne nudné. Tohle si dám s radostí znovu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s