Dvakrát Porta Bohemica, dvakrát Richard Stávek

Dnes mi to tu bude barevně (a chuťově vlastně taky) pěkně ladit! Tahle čtveřice parádních a krásně vybarvených vín má tři věci společné: ležení na slupkách, ročník a fakt, že jsou prostě strašně dobrá ♥️

Veselý 2018 od Richarda Stávka je cuvée vlašáku, veltlínu, najburku, večerky, tramínu a možná i pár dalších odrůd z trati Veselý. Má úžasnou barvu, vůni kandované pomerančové kůry, bylinek a ořeší a naplní ústa pomerančovou šťávou, bylinkovým čajem a zralým grepem. Chuť je suchá, až pusu vysušuje, dlouhá a pevná, s lehkou příjemnou svíravostí. Skvělé oranžové bez jakýchkoliv divností a speciálních nároků na konzumenta. Prostě moc dobré víno.

Že je Richard opravdový mistr tohoto žánru, dokazuje i jeho cuvée Špigle-Bočky 2018. Jedná se o směs bílých odrůd z trati Špigle (dříve Špigle, Kozinky a Bočky). Najdete tu Ryzlink vlašský i rýnský, Veltlínské zelené i červené rané, Müller-Thurgau, Neuburské, Muškát moravský. Má nádhernou oranžovou barvu a krásnou bohatou vůni šípkového čaje, pomerančové kůry, dřeva, jablečné slupky, sladkého koření. Jeho chuť je parádně hladká, harmonická, šťavnatá, víno samo klouže do krku, nikde nic netrčí ani nedrhne. Má dlouhou navinulou dochuť s jen nepatrnou svíravostí, která tím, že narušuje dokonalost, k ní vlastně přispívá. Skvělé víno, nejlepší! 🧡

Veltlínské červené rané, nebo taky Večerka či Malvasia, je u nás doma vlastně raritou. O to větší radost udělá tak pěkný kousek! Veltlínské červené rané 2018 z vinařství Porta Bohemica je jedním slovem paráda! Má opalizující zlatou barvu a bohatou vůni, v níž se prolíná nasládlý kořenitý parfém, teplý hruškovo-jablečný kompot, kapka citrusové šťávy a čajové oxidativní tóny. Chuť je překvapivě plná, přitom působí velmi jemně, lehce a svěže, závěr je příjemně pikantní, chladivě minerální linka dodává eleganci. Krásná Večerka, ta se pije sama!

A ještě jednou Porta Bohemica. Tramin Orange 2018 má tmavě oranžovou barvu, štědrou porci kalů a kořenitou a melancholickou podzimní vůni spadaného listí, bylinkového čaje, kapek proti kašli, pomerančové kůry a elegantního dřeva. Jeho chuť je plná, lehce svíravá, pomerančově šťavnatá. Přes svou bohatost působí decentně, vážně, vznešeně. Velmi povedené, krásně kořeněné a výrazné víno.

2 komentáře: „Dvakrát Porta Bohemica, dvakrát Richard Stávek

 1. Ryšák Divý

  Dovoluji si jen upřesnit, že ta má dvě vína neležela pouze na slupkách, ale na celém hroznu, tj. vč. třapiny (stopky) a to ve výši 100%, tedy tak jak je u mě obvyklé. A trať, odkud jsou hrozny pro cuvée Špigle-Bočky, se dnes po intervenci lobistů kolem roku 2000 už bohužel nejmenuje v zákoně Špigle, ale pouze Bočky. A děkuji za zmínku o Kozinkách, to si málokdo pamatuje! Evička-hlavička!

  To se mi líbí

  1. Děkuju za upřesnění! Nějak jsem nemohla najít detailnější informace. Dřív na tvém webu bývaly takové pěkné popisy… 😉

   Ale popisy nepopisy, vážně smekám klobouk, ta vína jsou … no prostě úžasně dobrá.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s